Pomorze Pomerania Pommern

 

Strona główna > Władcy > Gryfici > Barnim XII

Barnim XII

Barnim XII

Tytuł:
książę pomorski

Urodzony:
1549

Zmarł:
1603

Rodzice:
Filip I
Maria

Współmałżonka:
Anna Maria (od 1581, c. elektora brandenburgii)

Po ukończeniu studiów otrzymał w zarząd w 1569 r. okręg Darłowa. W tym też roku król Polski Zygmunt August zaproponował mu małżeństwo ze swą siostrą Anną. Król zobowiązał się do wyposażenia swej siostry w sumę 400 000 zł oraz w sprzęty i szaty po swej matce, królowej Bonie. Wszczęto rozmowy, jednakże małżeństwo ? z nieznanych przyczyn ? do skutku nie doszło.

Po śmierci księcia Barnima Starego w 1573 r. przejął też Barnim XII władzę w starostwie bytowskim. W 1580 r. dokonał pod Słupskiem przeglądu oddziałów wojskowych całego Księstwa Pomorskiego. Po śmierci Jana Fryderyka w 1600 r. objął rządy w Księstwie Szczecińskim.

Barnim XII zwany Młodszym zmarł w 1603 r. i pochowany został w krypcie kościoła na zamku w Szczecinie.

W kronikach odnotowano, że pierwszy rok panowania Barnima XII (tj. 1600) był rokiem chłodnym. Wiosna była późna, brakowało paszy. Z tego powodu padło wiele bydła i koni. Przez całą wiosnę i lato palono w piecach i chodzono w płaszczach. Żniwa były dopiero po św. Jakubie (6 sierpnia). Dnia 24 lipca 1601 r. wieczorem podczas wielkiej burzy piorun uderzył w wieżę kościoła Mariackiego. Oberwane zostały dwie belki, wybuchł pożar. Ogień niebawem ugaszono. W 1602 r. zaczęto budować wieżę na kościele św. Jakuba. Cały czubek został pokryty blachą miedzianą.

Karolina Szyman-Piórkowska. Barnim XII. Portret z ekspozycji w Zamku w Bytowie

Autor: Grzegorz Chmielecki

Dodano: 24 października 2007 roku

Edytowano: 14 lipca 2020 roku

Pieniądz zastępczy

Logo iPomorze

Polecamy

Muzeum Auschwitz-Birkenau Katyń 1940