Pomorze Pomerania Pommern

 

Strona główna > Władcy > Gryfici > Ernest Ludwik

Ernest Ludwik

Ernest Ludwik

Tytuł:
książę pomorski

Urodzony:
2.11.1545

Zmarł:
17.6.1592

Rodzice:
Filip I
Maria

Współmałżonka:
Zofia Jadwiga (od 1577, c. Juliusz ks. brunszkwickiego) - dzieci: 1. Jadwiga Maria, 2. Elżbieta Magdalena, 3. Filip Juliusz

Studiował w Greifswaldzie, Wittenberdze i Paryżu. Podróżował po księstwach niemieckich, Francji, był na Wyspach Brytyjskich. Od 1569 r. panował w Księstwie Wołogoskim. Dbał o rozwój budownictwa, odbudował m.in. zamek w Wołogoszczy. Interesował się astrologią. Na tle niesnasek osobistych i gospodarczych dochodziło często do sporów pomiędzy Ernestem Ludwikiem, a jego starszym bratem, Janem Fryderykiem.

Mimo że Księstwo Zachodniopomorskie podzielone zostało w 1531 r. na Księstwo Wołogoskie i Szczecińskie, to jednak polityka zagraniczna prowadzona była przez książąt wspólnie. Dowodem tego jest m.in. list książąt zachodniopomorskich do króla Polski z lutego 1569 r. podpisany również przez Ernesta Ludwika. W liście tym książęta upoważniają swego brata do przeprowadzenia rozmów z królem Polski.

Ernest Ludwik zmarł w 1592 r. i pochowany został w Wołogoszczy.

Z osobą Ernesta Ludwika związana jest sprawa przepowiedni Sydonii von Bork, szlachcianki pomorskiej, która rzekomo zawiedziona niedotrzymaniem przez księcia obietnicy małżeństwa, miała rzucić na ród Gryfitów przekleństwo i zapowiedź szybkiego wymierania dynastii. Wiara w domniemaną klątwę Sydonii była w rodzinie tak wielka, że po wielu latach skazano ją za to na śmierć.

Autor: Grzegorz Chmielecki

Dodano: 24 października 2007 roku

Edytowano: 12 lipca 2020 roku

Pieniądz zastępczy

Logo iPomorze

Polecamy

Muzeum Auschwitz-Birkenau Katyń 1940