Pomorze Pomerania Pommern

 

Strona główna > Władcy > Gryfici > Filip Juliusz

Filip Juliusz

Gryfita. Filip Juliusz

Tytuł:
książę pomorski

Urodzony:
27.12.1584

Zmarł:
6.2.1625

Rodzice:
Ernest Ludwik
Zofia Jadwiga

Współmałżonka:
Agnieszka (od 1604, c. Jana Jerzego elektora brandenburgii) - dzieci: brak

Jego ojciec w testamencie odsunął od rządów żonę, a do pełnoletności syna księstwem zarządzał Bogusław XIII. Młody książę Filip Juliusz podróżował po Europie. W 1603 r. objął rządy w Księstwie Wołogoskim. W 1604 r. zawarł związek małżeński z Agnieszką, córką elektora brandenburskiego. Zmuszony był pod naciskiem stanów pomorskich przyznać nowe przywileje szlachcie. Hegemonia szlachty ograniczyła rozwój miast, a przez to i życie gospodarcze, co spowodowało spadek dochodów skarbu książęcego. Trudności finansowe księcia powiększał podatek płacony cesarzowi na obronę Rzeszy.

W 1622 r. Filip Juliusz spotkał się w Szczecinie ze swymi stryjecznymi braćmi Bogusławem XIV i Ulrykiem i przedyskutował z nimi problemy polityczne.

Za panowania Filipa Juliusza zakończono rozpoczętą przez jego ojca budowę nowego gmachu uniwersytetu w Greifswaldzie.

Cieszący się przez całe życie dobrym zdrowiem Filip Juliusz nagle zachorował i po kilku miesiącach, w 1625 r. umarł mając zaledwie 40 lat. Pochowany został w kościele w Wołogoszczy. Jego następcą został Bogusław XIV i znów Pomorze Zachodnie znalazło się pod panowaniem jednego księcia.

Autor: Grzegorz Chmielecki

Dodano: 24 października 2007 roku

Edytowano: 10 lipca 2020 roku

Pieniądz zastępczy

Logo iPomorze

Polecamy

Muzeum Auschwitz-Birkenau Katyń 1940