Pomorze Pomerania Pommern

 

Strona główna > Władcy > Gryfici > Kazimierz V

Kazimierz V

Tytuł:
książę pomorski

Urodzony:
ok. 1380

Zmarł:
12.4.1435

Rodzice:
Świętobór I
Anna

Współmałżonka:
Katarzyna- dzieci: 1. Joachim d. A., 2. Anna, 3. Joachim I
Elżbieta - dzieci: 1. Małgorzata

Książę szczecińskich, stronnik Krzyżaków w bitwie pod Grunwaldem. Przez całe panowanie prowadził walki z Brandenburgią. Na krótko przed śmiercią rozpoczął budowę skrzydła południowego, którą przerwano z powodu sprzeciwu Rady Miejskiej.

Młodszy syn Świętobora I. Urodził się po 1380 r. W 1410 r. wziął udział w bitwie pod Grunwaldem po stronie Krzyżaków. Tam też dostał się do niewoli. Zwycięscy Polacy potraktowali wiarołomnego księcia łaskawie. W dwa tygodnie po zwycięstwie Bogusław VII (książę Słupska) wyjednał u króla polskiego warunkowe zwolnienie z niewoli księcia' Kazimierza V.

W 1412 r. Kazimierz wraz ze swym bratem Ottonem II odniósł zwycięstwo nad Brandenburgią na Grobli Krefnskiej. Po śmierci swego ojca w 1413 r. objął wraz ze swym bratem rządy w Księstwie Szczecińskim.

W 1414 r. Fryderyk Hohenzollern odebrał książętom Marchię Wkrzańską. Przy pomocy wojsk polskich Kazimierz w 1420 r. opanował Marchię ponownie, lecz wkrótce poniósł klęskę.

W 1425 r. doszło do nowych walk z Brandenburgią. Po stronie pomorskiej wal­czyły posiłki polskie. Mówi o tym dokument z 1435 r.: ?Polacy powstrzymali wielką szkodę i wieczną zgubę naszych panów w kraju".* Polskim oddziałem wspomagającym Pomorzan dowodził Jan z Czarnkowa.

W 1427 r. zawarto pokój w Eberswalde. Marchia Wkrzańską została nadal przy Brandenburgii. Po śmierci brata Ottona II w 1428 r. Kazimierz samodzielnie panował w Księstwie Szczecińskim.

Kazimierz V zmarł w 1435 r. Pochowany został w kościele na zamku w Szczecinie.

Autor: Grzegorz Chmielecki

Dodano: 23 października 2007 roku

Edytowano: 22 lipca 2020 roku

Pieniądz zastępczy

Logo iPomorze

Polecamy

Muzeum Auschwitz-Birkenau Katyń 1940