Pomorze Pomerania Pommern

 

Strona główna > Zabytki > Kościoły > Darłowo. Kościół pw. św. Gertrudy

Darłowo. Kościół pw. św. Gertrudy

S. Leszczyński. Darłowo. Kościół pw. św. Gertrudy. Czerwiec 1957 roku

Jest to wyjątkowy na całym Pomorzu kościół gotycki. Współcześni historycy nie są zgodni co do nazwiska jego fundatora. Niektórzy naukowcy datują jego budowę na lata 1450 -1460, czyli na okres pobytu króla Eryka w Darłowie (1449 -1459).
Kościół św. Gertrudy widoczny jest na mapie Lubinusa ukończonej w roku 1618. Kolejne wzmianki z 1655, 1734, 1781 r. dotyczą dobudówek i jego wyposażenia.

Ta niegdyś ceglana, obecnie otynkowana budowla nawiązuje do wyglądu Grobu Świętego. Król Eryk był w roku 1424 z pielgrzymką w Ziemi Świętej, gdzie został mianowany rycerzem Grobu Świętego. Można więc przypuszczać, że Eryk budował tę kaplicę jako miejsce swojego pochówku, lecz nie została ona na czas skończona.

Najstarsza wzmianka o kaplicy św. Gertrudy pochodzi z 1497 roku, kiedy Darłowo nawiedziła największa w historii powódź, połączona z sejsmiczną falą morską. Wtedy to pod wzgórze, na którym wznosi się świątynia, fale wyrzuciły statek.

Kościół Gertrudy jest niemal rotundą. Zbudowano go na centralnym sześciokątnym planie, z dwunastokątnym niższym obejściem, o bokach na przemian dłuższych i krótszych. Budowlę oplatają schodkowe skarpy.

Kościół przykrywa dach dwunastospadowy, stromy, kryty gontem. W centralnej partii dachu mieści się sześcioboczna wieżyczka z bardzo wysokim ostrosłupowym hełmem, zwieńczonym kulą, krzyżem i kogutem.

Naprzeciw ołtarza znajduje się pięć balkonów, których balustrady zdobione są malowidłami cechu szewców i czterech ewangelistów - świętych: Mateusza, Marka, Łukasza i Jana.

Na uwagę zasługuje neobarokowy prospekt organowy z 1912 roku i organy z 1860 r. Na przedpiersiach ław znajdują się malowane herby miasta i najbogatszych cechów kupców i browarników z roku 1733 oraz świętych Piotra i Pawła, a także Lutra i Melanchtona. Patronką kościoła jest święta Gertruda. Była opatką klasztoru w Niwelles koło Brukseli, założonego przez jej matkę Idubergę. W roku 647 została przełożoną klasztoru. Kanonizowano ją w roku 857. Jest patronką żeglarzy, podróżnych, opuszczonych, bezdomnych i zmarłych oraz, według wiary ludowej, pokutujących dusz.

S. Leszczyński. Darłowo. Kosciół pw. św. Gertrudy. Czerwiec 1957 roku Darłowo. Kościół pw. św. Gertrudy. Początek XX wieku Darłowo. Ambona w kościele pw. św. Gertrudy. Początek XX wieku F. Newiger. Darłowo. Ambona w kościele pw. św. Gertrudy. Początek XX wieku Grzegorz Chmielecki. Kościół pw. św. Gertrudy Grzegorz Chmielecki. Kościół pw. św. Gertrudy Sagittarius. Kościół pw. św. Gertrudy Sagittarius. Kościół pw. św. Gertrudy Grzegorz Chmielecki. Darłowo. Dzwony przy kościele pw. św. Gertrudy. Stan z 22 czerwca 2005 roku

Autor: Grzegorz Chmielecki

Dodano: 21 września 2007 roku

Edytowano: 19 stycznia 2020 roku

Pieniądz zastępczy

Logo iPomorze

Polecamy

Muzeum Auschwitz-Birkenau Katyń 1940