Pomorze Pomerania Pommern

 

Strona główna > Zabytki > Ratusze > Szczecin. Czerwony Ratusz

Szczecin. Czerwony Ratusz

Verlag Arthur Schuster, Inh. Egbert Eichler. Szczecin. Czerwony Ratusz. Ok. 1933 rok

2 września 1875 roku miało miejsce wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Czerwonego Ratusza, zwanego też Nowym Ratuszem. Prace budowlane zakończono 10 stycznia 1879 roku. Projektantem był szczeciński radca Konrad Kruhl, który nawiązał w swym projekcie do gotyku. Przeniesiono tutaj siedzibę rady miejskiej. Budowla położona jest na skarpie, zwieńczona sterczynami z dwoma ryzalitami na narożach i w środku. Taras na elewacji wschodniej i dwubiegowe schody podkreślają jego funkcje reprezentacyjne. Wejście na wschodniej elewacji poprzedzono arkadowym portykiem zdobionym rzeźbami wykonanymi przez Emila Steinera w 1869 roku. Postacie symbolizują wiedzę, gospodarkę rolną, przemysł i gospodarkę morską - źródła potęgi Szczecina. W górnej partii elewacji herb Szczecina ze szwedzkimi lwami. Fasada zdobiona jest balkonami, wieżyczkami oraz herbami. Klatka schodowa zdobiona jest tralkami w formie ażurowych, ostrołukowych arkadek. Korytarz i sala kawiarniana mają sklepienie krzyżowo-żebrowe. We wnętrzu sali znajduje się herb Szczecina z 1660 roku przeniesiony ze starego ratusza. Budynek został zniszczony w wyniku podpalenia pod koniec II wojny światowej. Odbudowę gmachu przeprowadzono w latach 60-tych XX wieku.

Obecnie znajdują się w nim biura instytucji morskich: Urząd Morski, Polska Izba Handlu Zagranicznego, Rada Morska przy Sądzie Wojewódzkim, Biuro Projektowe Budownictwa Morskiego, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej i inne.

Freig. d. RLM. Aero-Bild-Verlag. Szczecin. Czerwony Ratusz - widok z lotu ptaka. Stan z I połowy XX wieku Grzegorz Chmielecki. Szczecin. Czerwony Ratusz z XIX wieku. Stan z 14 lipca 2008 roku

Autor: Grzegorz Chmielecki

Dodano: 2 października 2013 roku

Edytowano: 19 stycznia 2020 roku

Pieniądz zastępczy

Logo iPomorze

Polecamy

Muzeum Auschwitz-Birkenau Katyń 1940