Pomorze Pomerania Pommern

 

Strona główna > Zabytki > Wieże > Świdwin. Wieża Bismarcka

Świdwin. Wieża Bismarcka

C. Pinz. Świdwin. Wieża Bismarcka. Ok. 1914 rok

Wieża Bismarcka znajduje się na wzgórzu (105 m n.p.m.) na skraju Parku Miejskiego w Świdwinie. Obecnie nie jest dostępna do zwiedzania. 
Wieżę zaprojektował i wykonał mistrz murarski i architekt Franz Brewing. Kamień węgielny położono 1 kwietnia 1911 roku, a 17 września 1911 roku odbyło się uroczyste otwarcie. 
Budowla jest postawiona na kwadratowym, 3-metrowym cokole z wmurowanymi drzwiami o wymiarach 6,62 m x 6,62 m. Na wszystkich czterech ścianach usytuowano centralnie wejścia (1,40 m x 2,38 m). Krawędzie trzonu wykonano z czerwonej cegły, a resztę trzonu wraz podbudową z granitu. 
Trzon wieży wznosi się nad cokołem, zwężając się ku górze. Trzon wieży u podstawy ma wymiary 6,02 m x 6,02 m. W środkowej części trzonu znajduje się wysoki otwór zakończony półkolistym łukiem z czerwonej cegły. W dolnej części otworu zamontowano balustradę. Powyżej tego otworu znajduje się otwór okienny z dwoma podporami. Nad otworem okiennym znajduje się wystający balkon. 
Wewnętrznymi prawoskrętnymi schodami z betonu można wejść na każdy z czterech balkonów. 
Głowica wieży posiada czterospadowy dach z małym półkolistym oknem z każdej strony. Na dachu wieży zamontowano metalowy stelaż w formie kosza, gdzie umieszczano kocioł ogniowy.

Graph. Verl.Anst., G. m. b. H.. Świdwin. Wieża Bismarcka. Ok. 1919 rok

Autor: Grzegorz Chmielecki

Dodano: 27 lipca 2014 roku

Edytowano: 18 stycznia 2020 roku

Pieniądz zastępczy

Logo iPomorze

Polecamy

Muzeum Auschwitz-Birkenau Katyń 1940